Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko klobouk Destinační společnost Valašsko
logo Image%202@2x
Malí výletníci

Rozhledna Vartovna s Malými výletníky

Zpět

Chcete vidět Valašsko z ptačí perspektivy? Pojeďte na výlet k rozhledně Vartovna, ke které vede několik cest. Výlet k rozhledně, ať už si vyberete jakýkoliv výchozí bod, není náročný. V okolí Vartovny se nachází síť několika naučných stezek. Vybrali jsme pro vás jednu z několik tras, kde projedete i kočárkem a není časově náročná.

Námi zvolená trasa začíná u rybníčku Obora v Liptále. Přes rybníček prochází i Naučná stezka Kobzáňův chodník. U rybníku můžete zaparkovat auto a pokračovat po asfaltové silnici k rozhledně. K rozhledně autem nedojedete, je zde zákaz vjezdu. I rybníček sám o sobě může být zajímavým turistickým cílem. Jedná se o nádherné zákoutí s altánem a lavičkami. Děti můžete seznámit s tématikou rybníků a obojživelníků. Pokud máte kočárek, vydejte se po asfaltové cestě směrem k rozhledně. Pokud chcete více dobrodružství a jedete na výlet se staršími dětmi, můžete se vydat lesní cestou podél potoka Syrákova a vidět během procházky Švehlův srub. Cílem našeho výletu je rozhledna Vartovna. Jakmile dojdete k rozhledně, budete oslněni jejím zajímavým tvarem. Jedná se kovovou spirálu, kterou doplňuje kamenný sokl a uvnitř je točité schodiště. K výhledu z ptačí perspektivy vás čeká více než 200 schodů. Zadejte malým výletníkům úkol a spočítejte jejich přesný počet. Na vrcholu rozhledny na vás čekají nádherné výhledy. Při dobré viditelnosti uvidíte nejen na okolní Vizovické vrchy, ale také na Vsetínské a Moravskoslezské Beskydy. Pod rozhlednou se nachází altánek s lavičkami, kde si můžete dát s dětmi svačinu.

Délka a náročnost trasy: Naše doporučená trasa je nenáročná, můžete zde zaparkovat auto u rybníčku. Trasa je vhodná i pro ty nejmenší výletníky, můžete se s kočárky vydat po zpevněné asfaltové cestě směrem k rozhledně. Pokud plánujete výlet se staršími dětmi, doporučujeme si zvolit jednu z naučných stezek. Na Vartovnu vedou naučné stezky ze všech směrů. Můžete si zvolit dle náročnosti a délky. Můžete si vybrat z několika stezek. Portášská naučná stezka vás seznámí s historií tragického příběhu Oškerových pasek a přírody v okolí Jasenné. Další naučná stezka je Vartovna. Tato stezka představuje Seninku a dozvíte se i informace z dějin obce Valašská Polanka. Další možností, jak se k rozhledně vydat, je naučná stezka Juříčkův mlýn. Na této stezce se vydáte po stopách tragédie Juříčkova mlýna, část stezky je věnována i historii Leskovce a přírodními zajímavostmi obce. Pokud máte rádi umění, vydejte se po stopách jednoho z nejvýznamnějších valašských výtvarníků a spisovatelů Janu Kobzáňovi. Naučná stezka Kobzáňův chodník vám přiblíží život tohoto umělce a zároveň vás seznámí se zajímavostmi liptálské přírody. Jako další naučnou stezku si můžete vybrat Naučnou stezku Chodníček k rozhledně, vybudováním této stezky se propojil hvězdicový systém naučných stezek v okolí Vartovny. Máte rádi vycházky krajinou? Naučná stezka Pulčínská cesta bude pro vás skvělou variantou, jak se dostat k rozhledně. Vede kopcovitou krajinou s pastvinami a krásnými výhledy.

Mapa: Trasa od rybníčku Obora: https://bit.ly/3d2XyIr. Další naučné stezky jsou po zadání názvu dostupné v Google mapách.

Občerstvení: V okolních obcích se nachází několik restaurací, například restaurace Polanečka, restaurace U Klesků, restaurace Sirákov

Zajímavosti poblíž: Lačnovské skály, Čertovy skály, Mikuláštíkovo fojtství

Praktické informace: K rozhledně se dostanete celoročně. V turistické sezóně je na rozhledně vybíráno vstupné. Ale zároveň si zde můžou v sezóně malí výletníci zakoupit upomínkové předměty nebo drobné občerstvení. V zimním období buďte ostražití, při výstupu na vyhlídkovou plošinu zde mohou být zmrazky nebo led.

Galerie

up Nahoru

Newsletter