Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko klobouk Destinační společnost Valašsko
logo Image%202@2x
Malí výletníci

Valašská dědina, Rožnov pod Radhoštěm

Zpět

Pojďte objevit Valašskou dědinu, nejrozsáhlejší areál Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. V tomto muzeu se rozhodně nudit nebudete, vydáte se do dob dávno minulých a poznáte, jak se kdysi na Valašsku žilo. Během procházky dědinou narazíte v chaloupkách na tetičky a další osoby, které vás seznámí s každodenním životem našich předků. Během výletu děti rozhodně zaujmou zvířátka, uvidíte stádo ovcí a mezi domy se často prochází kačeny a husy. Ve vesnické kovárně poznáte místního kováře, který vám představí tradiční řemeslo a ukáže nástroje, které potřebuje ke své práci. V areálu se nachází i škola, dozvíte se, jak vypadala školní třída a jaké učební pomůcky se používaly na konci 19. století. Během roku se zde koná řada tematických programů, které přibližují lidové zvyky, výuku ve staré škole a mnohé další. Valašská dědina je opravdu ideálním místem pro výlet s dětmi, vydejte se na výlet a přesvědčte se sami.

Tip pro rodiče zvídavých dětí: Pokud máte rádi hledačky, určitě oceníte poučné formy hledaček, které pro vás Valašské muzeum v přírodě připravilo. Vytištěné hledačky můžou zpestřit výlet, jak malým výletníkům, tak i rodičům. Stáhněte si hledačky zde: https://bit.ly/3KKd0nG, https://bit.ly/3ygu2re. Na cestě s hledačkou se například dozvíte, jak se v minulosti na Valašsku žilo nebo jak se chovají ovce.

Délka a náročnost trasy: Areál je možné projet kočárkem. Je zde asfaltová cesta, zpevněný povrch, místy lesní cesta. Při vstupu do muzea vás čeká hrbolatý terén s kameny, ale lze projet kočárkem. Délku trasy si zvolíte podle vašich časových možností. Pokud si chcete objednat prohlídku s průvodcem, vyhraďte si dvě hodiny.

Občerstvení: Přímo v areálu je možnost občerstvení, kde můžete ochutnat jídla z tradiční valašské kuchyně. Ve Valašské dědině můžete ochutnat například kyselicu, halušky, frgály, bramboráky.

Mapa Valašského muzea v přírodě: https://bit.ly/3MI68ZA   

Praktické informace: Parkování přímo v areálu Valašského muzea v přírodě. Rodiče ocení skvělé zázemí, v centrální budově Sušák je i přebalovací pult. V centrální budově je obchod se suvenýry.

Zajímavosti poblíž: Další části Valašského muzea v přírodě (Dřevěné městečko, Mlýnská dolina), Jurkovičova rozhledna, Gibon park. Za horizontem Valašské dědiny právě vzniká nový areál muzea – Kolibiska.

Galerie

up Nahoru

Newsletter