Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko klobouk Destinační společnost Valašsko
logo Image%202@2x
Podpora regionu

Rekonstrukce zámku Kinských míří do finále. Začalo velké stěhování

Adéla Kousalová /21.7.2021
Oblíbené
Zpět

Do své závěrečné fáze vstupuje rozsáhlá rekonstrukce zámku Kinských ve Valašském Meziříčí. Správce památky Muzeum regionu Valašsko začal se stěhováním bezmála 600 000 sbírkových předmětů z dočasného azylu do nových depozitářů, současně probíhá instalace moderní stálé expozice, která nabídne atraktivní pojetí i nový pohled na historii regionu. Návštěvníci by ji mohli poprvé vidět letos v listopadu.

Empírový zámek z poloviny 19. století, kterým projde za rok kolem 25 tisíc návštěvníků, byl už v dost neutěšeném stavu. Rekonstrukce za bezmála 120 milionů korun odstartovala na začátku roku 2019. Stavební práce měly být původně dokončeny letos v únoru, ale dodavatelskou firmu postihly problémy s covidem, a tak se termín o tři měsíce posunul.

Nyní už je hotovo a od 12. července probíhá stěhování rozsáhlého sbírkového fondu do nových depozitářů. „Zásluhou přesunutí depozitářů z přízemí do 1. patra a využití moderních velkokapacitních regálů se jejich celková plocha zvýšila z dosavadních 370 na 500 metrů čtverečních. Nové depozitární prostory jsou navíc klimatizovány, což zajistí vhodné a stabilní klimatické podmínky, které jsou nezbytné pro dlouhodobé uchování sbírky," sdělil ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek. Sbírka valašskomeziříčské pobočky momentálně čítá přesně 549 624 předmětů. K těm nejcennějším patří například staré prvotisky z konce 15. století.

Kromě depozitářů bude zámek Kinských disponovat také novými výstavními prostory, oblíbenou muzejní kavárnou, edukačními místnostmi, sálem pro pořádání kulturních akcí, knihovnou s badatelnou, moderním návštěvnickým zázemím, konzervátorskou dílnou a zejména zbrusu novou multimediální expozicí.

Muzeum regionu Valašsko v ní hodlá rozjet zcela nový koncept pojetí výstavnictví. „Chceme se otevřít co nejširšímu spektru návštěvníků a nabídnout jim nejen poznání, ale i zábavu a příjemný zážitek. Stálá expozice přiblíží historii regionu z pohledu různých oborů lidského vědění zasazených do kontextu vzájemného působení člověka a okolní přírody. Bude využívat moderních technologií a další současné trendy. Tradice skla a gobelínů dostane prostor v dílčích výstavách, kde budeme moci ukázat mnohem více z našich bohatých sbírek, než v případě dlouhodobé expozice," vysvětlil Vitásek.

Zámek Kinských by měl být znovuotevřen začátkem letošního listopadu. „Na úvod plánujeme výstavu ,Jak se žilo na zámku´, která přibližuje stavební dějiny objektu od poloviny 19. století po současnost a výstavu svítidel z krásenských skláren," doplnila historička umění Muzea regionu Valašsko Ivana Spitzer Ostřanská.

Jiří Koňařík
Propagační pracovník Muzea regionu Valašsko

Galerie

up Nahoru