Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko klobouk Destinační společnost Valašsko
logo Image%202@2x
Malí výletníci

Památník Charlotty Garrigue Masarykové s Malými výletníky

Zpět

Máme pro vás tip na výlet pro starší děti, můžete se vydat po stopách minulosti. Chcete dětem přiblížit historické milníky naší země? Vydejte se k pomníku Charlotty Garrigue Masarykové do obce Hutisko-Solanec. Obec se nachází nedaleko Rožnova pod Radhoštěm, kde se skrývá jediný český pomník manželky prvního prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka.

Doporučeným počátečním bodem výletu je centrum obce, kde můžete zaparkovat auto. Čeká vás pohodová cesta asfaltovou silnicí vedoucí k pomníku. Památník se nachází od centra obce necelé dva kilometry. Pomník je tvořen z pískovcového balvanu, na přední straně můžete vidět desku s bustou Charlotty Masarykové. Poblíž památníku se dozvíte zajímavosti na informační desce. Poutavé informace určitě obzvláštní váš výlet a dětem přiblížíte historické události.

Stavbu inicioval učitel Cyril Mach. Příběh pomníku připomíná pomoc manželky československého prezidenta v tomto kraji a zároveň statečnost beskydských odbojářů v době nacistické okupace. Dětem můžete přiblížit podmínky vzdělávání v dobách minulých, kdy rodiče neměli ve valašské obci dostatek peněz na školní pomůcky. Právě manželka prvního československého prezidenta pomohla chudým lidem v regionu. Díky ní si děti mohly dovolit koupit pomůcky do školy a měly teplé oblečení.

Vzpomínku na Charlottu Garrigue Masarykovou můžete spojit s výletem do přírody. Poblíž pomníku naleznete i studánku v lese. Obec je protkaná turistickými stezkami.

K návštěvě doporučujeme nedaleký vrch Soláň, který je opředený bájemi. Vrch Soláň najdete jako náš tip na výlet č. 10 (Soláň a okolí). Budete okouzleni nádhernými výhledy a výbornými valašskými pokrmy.

Délka a náročnost trasy: Trasa výletu vede po asfaltové komunikaci, můžete tedy projet s kočárkem. Dávejte si pozor na provoz automobilů.

Praktické informace: Poblíž pomníku není možnost občerstvení, vezměte si s sebou svačiny. Pokud byste si chtěli pomník zahrnout jen jako zastávku při delším výletu, je možné zaparkovat přímo u pomníku.

Mapa: https://bit.ly/3WQ00EB 

Občerstvení: Valašská Koliba Fojtka

Zajímavosti poblíž: Soláň, turistické atraktivity v Rožnově pod Radhoštěm a ve Velkých Karlovicích

Galerie

up Nahoru

Newsletter