Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko klobouk Destinační společnost Valašsko
logo Image%202@2x
Tip na výlet

Opravený kostel Nejsvětější Trojice láká na kulturu, přírodu a zážitky

Adéla Kousalová / 12.5.2023
Oblíbené
Zpět

Unikátní prostor v centru města, který v sobě snoubí možnost relaxace, zážitků i zajímavého poznání, nabízí nově revitalizovaný areál kostela Nejsv. Trojice ve Valašském Meziříčí. Muzeum regionu Valašsko ho v sobotu 6. května po šesti letech znovu otevřelo návštěvníkům. Kostel bude zatím přístupný jen o víkendech, okolní park každý den kromě pondělí.

Památkově chráněný polodřevěný kostelík z poloviny 16. století přestal sloužit sakrálním účelům v polovině minulého století. V roce 1971 ho převzal do péče Vlastivědný ústav Vsetín (předchůdce dnešního Muzea regionu Valašsko), jenž tehdy provedl poslední větší opravu a historicky cenný objekt už v posledních letech značně chátral. Muzeum se proto rozhodlo pro zásadní obnovu.

Revitalizace areálu kostela sv. Trojice stála ve dvou etapách téměř 25 milionů korun. První etapa, která byla ukončená v roce 2019, stála 12 milionů, ve druhé se proinvestovalo 12,8 milionu korun. 

Areál se uzavřel běžným návštěvníkům v roce 2017. V rámci I. etapy, která proběhla v letech 2018 – 2019, došlo nejprve k rekonstrukci samotné budovy kostela. Během unikátní přestavby byly doplněny chybějící části konstrukce krovu i obvodových stěn. Na střechu putovalo 50 tisíc nových šindelů, kostel dostal také nové gabionové základy, systém odvodnění obvodových zdí, elektroinstalaci a poplachový systém. Byly také restaurovány některé historicky cenné části objektu.

Na začátku loňského roku pak odstartovala II. etapa, jež se týkala prostranství kolem kostela. Aby mohla vůbec začít, souhlasil majitel pozemku město Valašské Meziříčí s bezplatným převodem do majetku Zlínského kraje, jenž je zřizovatelem Muzea regionu Valašsko. Na úvod revitalizace proběhlo smýcení stromů, které byly nemocné nebo ohrožovaly provoz na přilehlých komunikacích. Následně došlo na úpravy terénu, které sebou přinesly i zajímavé archeologické nálezy v podobě několika hrobů s lidskými ostatky datovanými do sedmdesátých let 19. století. „Vzhledem k tomu, že jsme se pohybovali na území bývalého hřbitova, museli jsme během prací postupovat velmi obezřetně a pod dohledem archeologa našeho muzea i orgánu památkové péče," uvedl ředitel muzea Tomáš Vitásek.

Prostranství kolem kostela se díky rozsáhlé úpravě změnilo na příjemnou odpočinkovou zónu se zelení, chodníky a novým umělým osvětlením. Přibyly také sociální zařízení a příjezdová komunikace, která kromě jiného umožní případný rychlejší zásah složek integrovaného záchranného systému.

Hlavním návštěvnickým lákadlem je nová naučná stezka Ze života hmyzu s broukovištěm a informačními sloupky, jež jsou opatřeny věrnými modely nejznámějších zástupců hmyzu v nadživotní velikosti. Došlo také k obnově venkovní expozice kamenných soch a náhrobků s kříži i výměně oplocení areálu. Tato etapa přišla na 12,8 milionů korun. „Kromě příspěvku Zlínského kraje a našeho muzea pokryla část finančních prostředků dotace z evropského programu přeshraniční spolupráce Interreg ve výši 541 tisíc korun a dotace na revitalizaci zeleně z Operačního programu Životního prostředí ve výši 648 tisíc korun," sdělil Vitásek.

Kostel Nejsv. Trojice poprvé otevřel brány návštěvníkům v sobotu 6. května. Během května a června bude zatím přístupný pouze o víkendech, a to od 10 do 18 hodin. Okolní park můžete navštívit každý den kromě pondělí, rovněž od 10 do 18 hodin. Vstup do celého areálu je zdarma.

Muzeum regionu Valašsko zde nabídne i akce pro veřejnost. Jejich program najdete spolu s dalšími informacemi na stránkách www.muzeumvalassko.cz a Facebooku nebo Instagramu @muzeumregionuvalassko. Další podrobnosti najdete na www.muzeumvalassko.cz

Jiří Koňařík, propagační pracovník Muzea regionu Valašsko

Galerie

up Nahoru

Newsletter