Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko klobouk Destinační společnost Valašsko
logo Image%202@2x
Malí výletníci

Od Karlovského muzea k sochám s Malými výletníky

Zpět

Ve Velkých Karlovicích je plno zajímavých míst k podniknutí výletu. V předešlém tipu na výlet jsme se vydali k tajemnému jezeru. Dnešním tipem je návštěva Karlovského muzea a následná procházka v údolí Pluskovec, kde najdete zajímavou galerii dřevěných soch.

Pokud jedete autem, zaparkovat ho můžete poblíž Karlovského muzea na vyhrazeném parkovišti. Pro tento výlet je ideální i vlakové spojení, zastávka se nachází poblíž muzea.

Samotné muzeum je ve středu obce. Doporučujeme výlet začít návštěvou expozic, které vás seznámí s životem lidí v rázovitém koutu Valašska. Děti zaujmou vyráběné zemědělské a salašnické nářadí. V expozicích uvidíte i valašskou kuchyň s původním vybavením. V životě Valachů zaujímala významné místo dřevovýroba, tvorbu přibližují soubory řezbářských prací s originálním betlémem.

Po exkurzi v muzeu se vydejte k dřevěnému baroknímu kostelu Panny Marie Sněžné. Je unikátní svým architektonickým řešením, římskokatolický kostel má půdorys kříže. Vstupné se do kostela neplatí a rozhodně byste tuto vzácnou kulturní památku malebné obce neměli minout.

Po prohlídce kostela pokračujte po hlavní cestě ke Galerii soch v Pluskovci. Čeká vás zpevněná asfaltová silnice, cestou budete míjet vlakovou zastávku, chalupy k ubytování, ski areál. Dřevěné sochy jsou umístěny ve svahu pod širým nebem. Sochy se nacházejí v nádherném údolí. Dominantou venkovní galerie je kaple sv. Huberta. Galerie soch je volně přístupná, vstup je zdarma. Při procházce galerií vás zaujmou různorodé originální dřevěné výtvory, uvidíte například sochy lidových muzikantů, sochy vyobrazující valašská řemesla a mnoho dalšího.

Délka a náročnost trasy: Trasa není náročná. Od Karlovského muzea je trasa ke Galerii soch v Pluskovci dlouhá cca 1 kilometr. Cesta je zpevněná, asfaltová. Jedná se o silnici, dávejte si pozor na provoz automobilů. Výlet můžete podniknout i s kočárky. Galerie dřevěných soch se nachází ve svahu, přímo k sochám se s kočárkem nedostanete. Sochy jsou hezky viditelné
i z hlavní silnice.

Mapa: https://bit.ly/3Bdfcm8 

Občerstvení: Restaurace U muzea, Hospoda Kyčerka, Bistro Razula

Zajímavosti poblíž: Soláň, Kulíškova naučná stezka, Karlovské jezero

Náš tip: Pokud jste držitelé Beskydy Valašsko Card, pak můžete uplatnit 25% slevu na vstup v Karlovském muzeu.

Galerie

up Nahoru

Newsletter