Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko klobouk Destinační společnost Valašsko
logo Image%202@2x
Akce

Muzeum vystaví archeologické poklady

Adéla Kousalová / 10.5.2023
Oblíbené
Zpět

Nejzajímavější archeologické nálezy pokladů uplynulých let, včetně vzácných mincí objevených v Ústí, Loučce a Fryštáku, ukáže veřejnosti Muzeum regionu Valašsko na zámku Kinských ve Valašském Meziříčí.

Výstavu s názvem Poklady východní Moravy si návštěvníci budou moci prohlédnout až do 22. října.

Muzeum regionu Valašsko má ve své patronaci veškeré archeologické nálezy na území našeho okresu. Uplynulé dva roky byly v tomto směru opravdu velmi plodné, a to i co se týká pokladů, jež se odborně nazývají depoty. „Jde o soubory předmětů vytvořených člověkem a úmyslně uložených do země, ať už za účelem jejich ukrytí nebo třeba oběti bohům. Mohou to být nejen platidla, šperky a další cennosti, ale i zbraně či různé nástroje. Často se jedná o velmi zajímavou sondu do života i myšlení tehdejších lidí," uvedl archeolog Muzea regionu Valašsko Samuel Španihel.

Výstava Poklady východní Moravy nabídne řadu takových nálezů zahrnujících období od staré doby bronzové až po raný novověk. Budou mezi nimi i mediálně známé objevy stovek stříbrných mincí z obcí Ústí (rok 2021) a Loučky (rok 2022). „Oba nálezy prošly pečlivou expertízou, která nám přinesla spoustu zajímavých informací. I ty Vám představíme v rámci výstavy," doplnil Španihel s tím, že k vidění bude i několik exemplářů z obdobného nálezu u Fryštáku, které zapůjčilo Muzeum jihovýchodní Moravy Zlín.

Exponáty a zajímavá fakta doplní motivy z tvorby legendárního valašského umělce Jana Kobzáně, které se týkají bájných pokladů. Zájemci si také budou moci vyrazit svou vlastní minci na ruční raznici.

Další podrobnosti najdete na www.muzeumvalassko.cz

Jiří Koňařík, propagační pracovník Muzea regionu Valašsko

up Nahoru