Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko klobouk Destinační společnost Valašsko
logo Image%202@2x
Akce

53. Mezinárodní folklorní festival LIPTÁLSKÉ SLAVNOSTI 2022

Adéla Kousalová / 26.7.2022
Oblíbené
Zpět

V letošním roce se koná 53. ročník Liptálských slavností v termínu od 17. do 22. srpna 2022. Není mnoho festivalů, které se mohou pochlubit tak dlouhou a nepřetržitou historií. My jsme velmi hrdí, že se nám v Liptále daří každoročně nabídnout příznivcům folkloru bohatou přehlídku domácího i zahraničního lidového umění. Tradici nepřerušila ani kovidová pandemie, přestože předchozí 2 ročníky byly kratší a ze zahraničních účastníků se představily pouze soubory ze Slovenska. Letos se opět vracíme k 5-dennímu formátu a věříme, že se všechno podaří uskutečnit podle připraveného programu.

Festival se koná v Přírodním kulturním areálu v Liptále, jenž vytváří nádherné prostředí nejen pro náš folklorní festival, ale také pro pořádání jiných kulturních akcí během roku. V posledních letech prošel areál rekonstrukcí, bylo opraveno podium, rozšířeno kryté posezení, položena zámková dlažba a byly vybudovány nové toalety. Obec Liptál v čele se starostou Milanem Daňou věnuje zvelebení amfiteátru velké úsilí stejně jako rozvoji celé obce. Letos bude v blízkosti amfiteátru otevřena nová síň slávy.

Za dobu existence festivalu přesáhl jeho význam daleko hranice České republiky. Důkazem toho je přijetí za člena mezinárodní organizace pro lidové umění IOV. Liptálské slavnosti již znají soubory nejméně ze 100 zemí světa, které tu předvedly tradice, zvyky, písně a tance svých národů pro tisíce diváků.

Na letošní Liptálské slavnosti přijedou opět soubory z blízkých i dalekých zemí: z Indie, Mexika, Itálie, Srbska a Slovenska. Z domácích souborů vystoupí Soubor písní a tanců Dyleň z Karlových Varů, FS Kohůtek z Bánova, FS Pozdní sběr z Napajedel, DFS Úsměv z Opavy, SVPT Vizovjánek s CM Ocún, zahrají cimbálové muziky Cérky a Kuráž ze ZUŠ Morava Liptál a DH Liptalanka. Nemůžeme opomenout ani všech šest skupin domácího souboru Lipta – Malůšata, Malí ogaři, Malá Lipta, Základ, Senioři a Ženský sbor Rokytenka. Sobotní koncert kapely Z HORNÍ DOLNÍ A DÁL NAJIH, „muzičenky ovoňané Valašskem", bude také jistě zpestřením mezi vystoupeními tanečních souborů.

Zahraniční soubory v rámci festivalu vystoupí i v okolních obcích (Vsetín, Zlín, Seninka, Vizovice). Připravili jsme také promítání na zámek: ve středu to bude animovaný film Zpívej 2 a ve čtvrtek film Zbojník za účasti autora Michala Martinky.

Bohatý víkendový doprovodný program zahrnuje mimo jiné muzicírování před zámkem, řemeslnický jarmark s ukázkami tradičních řemesel (řezbáři, kováři, tkalci a další), atrakce pro děti (tvořivé dílny, skákací hrad, jízda na koních). Výstava fotografií Josefa Londy „Z historie Liptálských slavností" se uskuteční v nových prostorách u amfiteátru, které vybudovala obec.

53. Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti pořádají Folklorní spolek Lipta Liptál a Obec Liptál s podporou Zlínského kraje. Generálním partnerem je firma VS PLASTIK, s.r.o. Mediálně akci podporují týdeník Jalovec a Valašský Deník.

Aktuální program festivalu najdete na:
www.lipta.liptal.cz 
www.liptal.cz 
www.facebook.com/liptalskeslavnosti 

up Nahoru