Vsetínský krpec navštívilo dva a půl tisíce lidí

04. 07. 2018 / Helena Volková

Dvacet tanečních a hudebních programů v podání pěti set účinkujících si letos od 28. června do 1. července ve Vsetíně vychutnalo na dva a půl tisíce návštěvníků. Vybírat si mohli jak z domácích souborů, tak hostů ze Srbska, Chile a Slovenska.

Mezinárodní folklorní festival Vsetínský krpec se do města vrátil opět po dvou letech. Konal se tradičně v Panské zahradě. A diváci si přišli na své. Zhlédli dvacítku tematických pořadů včetně doprovodného programu jako například letní kino, výstavy, jarmark, folklorní graffiti a večerní veselení u muziky.

Čtyřdenní slavnost folkloru, lidových tradic a umění patří mezi největší ve Zlínském kraji. „Navazuje na kořeny, lidovou kulturu a tradice regionu. Jsme za město rádi, že se Vsetínský krpec těší tak velkému zájmu. Letošní desátý ročník vidělo přes dva a půl tisíce lidí a účinkovalo přes pět set vystupujících. Vsetín se tak během čtyř dnů stal třicetitisícovým městem. Vážím si práce všech pořadatelů a dobrovolníků, kterým děkuji,“ s úsměvem sdělila místostarostka Simona Hlaváčová.

Čtvrteční zahajovací koncert festivalu se konal ve velkém sále domu kultury. Pořad s názvem Valašské studánky si nenechal ujít starosta Vsetína Jiří Růžička a hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Pořad představil mladé cimbálové muziky, pěvecké skupiny a úspěšné dětské interprety lidových písní z Valašska. Koncert byl spojen se symbolickou poctou významnému valašskému zpěvákovi Josefu Lažovi a křtem jeho retrospektivního dvojalba s dosud nevydanými rozhlasovými snímky s Cimbálovou muzikou Technik Ostrava.

„Byla to pecka. Všeci byli výborní a hlavně děcka mňa moc příjemně překvapily. Krásný zážitek, děkuju za to. Navíc ve vsetínském kulturáku mňa nikdy nezklame zvukař, ani nic dalšího. Byli jsme na několika koncertoch, včetně Hradišťanu a nikdy mi tam nic nevadilo ani nerušilo. Prostě pohodlí a pak teprve si obyčejný dívák, jak su já, dokonale užije takový koncert a těší sa na další,“ neskrýval svůj zážitek z koncertu návštěvník Jakub Kopecký z Nového Hrozenkova.

Podle organizátorů byl Vsetínský Krpec vydařený, počasí festivalu přálo, návštěvnost tak byla velmi dobrá. Mezi pořady, které se těšily největší divácké přízni a návštěvnosti, patřily Memoriál Dušana Růžičky, což je soutěž o nejlepšího tanečníka v odzemku a obuškovém nebo hlavní program sobotního večera s názvem Obrazy Československa, který účinkující zakončili společným zpěvem české a slovenské národní hymny. Úspěch však sklidil také nedělní dopolední pořad Vsetínského krpečku – Za našíma, za humnama,“ přiblížila Klára Blažková ze vsetínského domu kultury.

Finančně festival podpořilo město Vsetín společně s Krajským úřadem Zlínského kraje. Jedenáctý ročník se uskuteční v červenci v roce 2020.

Alexandra Buršíková, tisková mluvčí, tel.: 571 491 512