Valašsko očima Kamči Polonyové

22. 05. 2020 / Marie Přibylová

Kamila Polonyová, 20 let, zpěvačka a hudebnice, studentka Univerzity Palackého Olomouc oborů Hudební výchova a Český jazyk a pedagogika pro II. stupeň a střední školy. Absolvovala soutěž Česko Slovenská SuperStar, žije v Hošťálkové na Vsetínsku.

 

Tady na Valašsku se dá jít díky krásné přírodě vlastně kamkoliv

Vsetín – Málem jsem tu schůzku nestihl. Silničáři v den, kdy jsem se měl setkat se začínající zpěvačkou Kamilou Polonyovou, zablokovali cestu do Vsetína semafory snad v každé vesnici a akademickou čtvrthodinku jsem kvůli tomu prošvihl hned několikrát. Mladá hudebnice naštěstí trpělivě čekala v jedné z mála otevřených vsetínských kaváren u rozpité kávy. I kdybych si předtím neprohlížel  video ze soutěže Česko Slovenská SuperStár, našel bych ji na první dobrou. Na stolku vedle sebe měla odloženou roušku s motivy not a houslového klíče.

Polonyová není typicky valašské příjmení. Odkud pocházejí vaši rodiče?

Můj tatínek je Slovák a příjmení je původně maďarské. Rodina z tatínkovy strany pochází z východního Slovenska, konkrétně ze Spišské Nové Vsi. Maminka je ale z Hošťálkové, tedy z Valašska.

Co pro vás Valašsko znamená?

Dá se říct, že jsem takový valašský vlastenec. Pro mě je Valašsko domov, nádherná příroda a hory kolem a tradice. Prostě všechno, co mám ráda.

Kam byste návštěvníky Valašska pozvala? Která jeho část je vaší srdeční záležitostí?

Určitě moje rodná obec Hošťálková. Doporučila bych jim návštěvu naší rozhledny Maruška, kterou mám moc ráda nebo kopec Bludný, odkud jsou opravdu krásné výhledy do krajiny. Přímo ve vesnici máme zámek a spoustu dalších zajímavostí.

Valašsko ale není jenom Hošťálková…

(smích) To není… Samozřejmě jsou tady nádherná místa okolo Vsetína i v okolních vesnicích. Návštěvníci Valašska by určitě měli navštívit Rožnov pod Radhoštěm a tamní Valašské muzeum v přírodě, stejně tak Pustevny. Doporučuji se podívat také do Velkých Karlovic. Je tam krásné valašské muzeum, rozhledna a super hotely (smích). Tady na Valašsku se ale dá jít díky krásné přírodě vlastně kamkoliv.

Léto právě začíná. Kam se chodíte nejraději koupat?

Dokud fungovalo koupaliště v Hošťálkové, tam… Ale já se koupu většinou doma v bazéně (smích). Jinak ve Vsetíně je třeba hezké koupaliště. Bezvadné je to i v Novém Hrozenkově, kde je na koupání moc hezké jezero.

Co máte nejraději z valašské kuchyně?

Jako pravověrná Valaška mám ráda valašskú kyselicu, ale pochutnám si i na tradičním českém jídle vepřo knedlo zelo. Prostě miluji typicky česká a valašská jídla. My děláme doma ale také halušky, což je zase jídlo ze Slovenska. Když se nad tím zamyslím, tak mám ráda skoro všechno (smích).

Vzpomněla jste kyselici. Dokázala byste ji uvařit? Znáte recept?

Snad jo (smích). Potřebujeme kyšku, my tam dáváme zelí, také hřiby… Správná valašská kyselica by měla mít také klobásu, zemáky (brambory, pozn. red.). Všechno to smícháme dohromady, povaříme a je kyselica (smích).

Které valašské slovo považujete za nejtypičtější?

Slivovica.

Máte ráda slivovici?

(smích) Nedá se říct, že bych ji pila, ale příležitostně si dám.

Jste zpěvačka, jaká je vaše nejoblíbenější valašská písnička?

Tak to je těžká otázka… Napadají mě především ty, které zpívá Jarmila Šuláková. Protože ona byla taková bohyně Valašska, známá po celém Česku. Tak asi písničky od ní… Třeba Aj vy páni muziganti nebo ty co zpívala s kapelou Fleret.

Našel jsem si o vás, že hráváte na svatbách. Jaké to je?

S mým kolegou Danielem Jakubíkem hráváme na svatbách, oslavách a dalších různých akcích.  A protože jsme jenom dva – seskupení housle, klavír a já k tomu navíc zpívám – hráváme i na svatebních obřadech. Takhle nám to spolu vyhovuje a je to super.

Vy jste teď vlastně už podruhé prošla soutěží Česko Slovenská SuperStar. Tam jste zaujala porotu a fanoušky autorskou písní Nad našú Hošťálkovú. Jste autorkou textu i hudby?

Nejdřív jsem složila hudbu, pak jsem skládala slova. Když mi chyběla poslední sloka, abych to nějak dokončila, tak mí s tím pomohla maminka. Takže autorky jsme dvě –  já s maminkou. Písničku si můžete poslechnout ZDE.

Co vás inspirovalo k tomu, že jste své vyznání rodné obci vtiskla do písničky?

Ono to má trochu delší příběh (smích). Pokusím se to říct krátce. Vždycky jsem chtěla pro svou obec něco udělat, protože jsem byla vděčná, že tam můžu žít a bydlet. Pak mě napadlo složit písničku. A na brigádě v Ratiboři na benzince (sousední vesnice, pozn. red.) jsem složila písničku Nad našú Hošťálkovú. Text jsem psala na použité účtenky a ťukala si rytmus do klávesnice od počítače. Takže tak nějak to vzniklo…

Písnička se líbí. Dokonce až tak, že se na ní snaží přiživovat nejrůznější podnikavci z hudební branže, jak jsem se doslechl…

Ano. Celá Hošťálková ví, že je to moje písnička. Vůbec mě nenapadlo, že by někdo bez mého svolení sepsal noty a prodával je. Celkem mě to mrzelo. Chtěla jsem autorství řešit už předtím, než písnička zazněla v televizi. Ptali se mě, zda to má smysl, jestli budu skládat dál. Tehdy jsem řekla ne. Nevěděla jsem, jestli něco ještě složím. Snažím se to řešit pomocí Ochranného svazu autorského (OSA). V každém případě noty a text své písničky dodám na vlastní webové stránky a zájemci si je budou moci stáhnout zdarma.

Připravujete nějakou další autorskou píseň?

V nejbližší době by měla vyjít nová písnička, kterou bych chtěla poděkovat fanouškům za jejich přízeň a vlastně i za to, že můžu dělat, co mě baví. Bude se jmenovat Vďačnosť a bude slovensky, protože mám ke slovenštině blízko a tatínek je Slovák.

Připravujete v nejbližší době vydání hudebního nosiče?

Rádi bychom s mým kolegou Danem Jakubíkem vydali CD valašských písniček. Zdá se nám, že snad kromě Jarmily Šulákové a folklorních souborů se nikdo lidovým písničkám z Valašska moc nevěnoval.

Zpívala jste někdy ve folklorním souboru nebo s cimbálovkou?

To bohužel ne. Chodila jsem do ZUŠky na Vsetíně, ale vždycky jsem chtěla do nějaké cimbálovky nebo do nějakého tanečního souboru, ale jak jsem byla na ZUŠce, neměla jsem čas na ostatní věci. Teď ale vypomáhám v Hošťálkové v našem malém valašském kroužku na základní škole a moc mě to baví.  Dokonce jsem už měla i pár nabídek s cimbálovkou zpívat. Odmítla jsem, protože jsem zase odcházela studovat na vysokou školu. Když mám ale možnost, ráda si při cimbálovce zazpívám. Je to super.

Čemu se chcete věnovat, až studia dokončíte?

Chtěla bych učit hudebku na naší škole v Hošťálkové na druhém stupni a u toho příležitostně zpívat.

Kolotoč kolem soutěže Superstar, kterým jste si prošla, vás neuchvátil natolik, abyste se hudbou začala živit?

Je to krásná představa živit se muzikou a zpěvem. Uvidíme, jaké budou třeba možnosti v budoucnu. Ráda bych ale zůstala tady doma na Valašsku. Samozřejmě bych se chtěla podívat také do světa, objevit něco nového, s někým si zazpívat. Ale jak už jsem říkala, chci zůstat na Valašsku, nejlíp v Hošťálkové a věnovat se dětem.

Dostala jste už nabídky ze světa showbyznysu?

Už mi psalo pár producentů, ale mám stále smlouvu s Novou, takže jsem to odřekla a uvidíme, co se naskytne.

Autor rozhovoru: Miroslav Urubek.