Sdružení obcí Mikroregionu Vsetínsko klobouk Destinační společnost Valašsko
logo Image%202@2x
Beseda

SLAVNOSTNÍ UDĚLENÍ CENY MĚSTA AKADEMICKÉMU SOCHAŘI MIROSLAVU MACHALOVI

Vsetín
19.6.2022
Oblíbené
Zpět

Účinkuje kapela NOCA.

 

Zastupitelstvo, jako vrcholný orgán města, uděluje Cenu města Vsetína osobnosti, která žije na Vsetíně a významně přispěla k jeho rozvoji v nejrůznějších sférách lidské činnosti.

Udělení Ceny města probíhá v průběhu slavnostního programu vybraného oceněnou osobností.

Za rok 2021 byla Cena Města Vsetína udělena akademickému sochaři Miroslavu Machalovi.

Akademický sochař Miroslav Machala se narodil ve Vsetíně. V rodném městě prožil dětství a absolvoval i gymnázium. Své výtvarné nadání zúročil na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde byl žákem profesora Josefa Malejovského. Po absolvování r. 1977 začal pracovat jako restaurátor historických kamenných soch. Podílel se na realizaci barokního sousoší svatého Bernarda na Karlově mostě, vytvořil kopii renesančního portálu zámku v Hranicích na Moravě, pískovcové kopie renesančních arkád zámku v Hustopečích nad Bečvou či znak na bývalé radnici v Krásně nad Bečvou.

Vedle restaurátorských prací se akademický sochař Miroslav Machala věnuje i volné plastice. Základem jeho tvorby je především řemeslná poctivost a znalost materiálu, jímž jsou různé druhy kamene. Z pískovce je zhotovena plastika Hudba na nádvoří nákupního střediska ve Vsetíně – Rokytnici, opěrná zeď u školy na Sychrově je z betonu, a sousoší Sluneční hodiny, které stojí před školou v Rokytnici, je kombinací kamene, kovu a dřeva. Dolní náměstí ve Vsetíně se pyšní monolitem Planetka Vsetín, který pro město vytvořil. Zúčastnil se několika kolektivních výstav a je také autorem náhrobků význačných umělců na Valašském Slavíně v Rožnově pod Radhoštěm.

Dále se zajímá o geologii a archeologii, zvláště ve spojení se starověkými kulturami Evropy, Afriky a Ameriky. Odpovědi na rozmanitá fakta hledá především v samotné realitě. Obdobným způsobem přistupuje k řešení záhad bájné Atlantidy. Machalova představa existence a zániku Atlantidy je dotvářena výsledky dvou expedic do severozápadní Afriky, které uskutečnil se svými přáteli v letech 1983 a 1995. V roce 1999 mu vyšla kniha Atlantida na dosah?

Vstup volný.

Délka akce: 90 minut

Tuto akci pořádá město Vsetín ve spolupráci s Domem kultury Vsetín, spol. s r. o.

up Nahoru