Co na Valašsku v předvánočním čase?

10. 12. 2020 / Marie Přibylová

Přinášíme tipy na předvánoční, ale i vánoční výstavy, koncerty, poučná astronomická pozorování nebo výlety mezi svátky na Valašsku. 

 

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ

HVĚZDÁRNA Valašské Meziříčí

Do 18. prosince, v 18 hodin: ASTRONOMICKÁ POZOROVÁNÍ PRO VEŘEJNOST.  Pozorování hvězd a vícenásobných hvězdných systémů, mlhovin, hvězdokup a galaxie. Vstupné: dospělí 50 korun, mládež 40 korun, děti do 6 let zdarma.

 

MUZEJNÍ A GALERIJNÍ CENTRUM

Od 11. prosince: FENOMÉN IGRÁČEK – VÝSTAVA PRO CELOU RODINU. Výstava legendárních osmicentimetrových figurek, které dělají radost malým i velkým více než 40 let. Vraťte se zpět do svého dětství a zavzpomínejte s námi na tuto ikonickou hračku. Objevit ale můžete i nové figurky Igráčků v podobě Valašky a Valacha. Otevřeno: od úterý do pátku od 9 do 17 a o víkendech od 13 do 17 hodin. Vstupné: 30 korun. Kulturní zařízení města Valašské Meziříčí, Komenského 1. 

 

ON-LINE ADVENTNÍ BENEFIČNÍ KONCERT PRO DIAKONII

Neděle 13. prosince, od 15 hodin: ZUŠ B – ART PRO DIAKONII. Nenechte si ujít vystoupení žáků ZUŠ B – art s jejich rodinami, motivační videa pro službu nejen v době pandemie, ale také informace o práci a službě střediska Diakonie ve Valašském Meziříčí. Sledujte na www.diakonievm.cz nebo www.b-artskola.cz

 

HVĚZDÁRNA Valašské Meziříčí

Od 16. do 18. prosince, od 16.30 hodin: MIMOŘÁDNÉ POZOROVÁNÍ – VELKÁ KONJUNKCE JUPITERU A SATURNU. Po západu Slunce, nízko nad jihozápadním obzorem můžeme během prosince sledovat dva nápadně zářící body – obří plynné planety Jupiter a Saturn, které se den za dnem k sobě zvolna přibližují a v pondělí 21. prosince téměř splynou v jednu „hvězdu“. Nenechte si ujít tento vzácný astronomický úkaz, který se naposled udál v roce 1623 a znovu se zopakuje až za šedesát let! Vstupné: dospělí 50 korun, mládež 40 korun, děti do 6 let zdarma.

 

ZÁMEK LEŠNÁ U VALAŠSKÉHO MEZIŘÍČÍ JEŠTĚ DO ZLATÉ NEDĚLE

Do neděle 20. prosince, denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin: Přijďte si prohlédnout historické interiéry se vzácnými dobovými prvky a mobiliářem rodiny Kinských z 19. století, úspěšnou interaktivní výstavu Barevný svět či vyhlášený zámecký park, který má své kouzlo za každého ročního období. Spoustu zábavy nabízí i environmentální herna pro děti.

 

VSETÍN

ZÁMEK VSETÍN

Do 26. ledna 2021: atraktivní výstava o historii valašských hospod VE STÍNU PÍPY.

Do 21. února 2021: Výstava NEVÍTANÍ NÁVŠTĚVNÍCI. Nenechte si ujít výstavu o cizích druzích fauny a flory naší přírody.

Do 17. ledna 2021: Výstava fotografií ze IV. ročníku soutěže VALAŠSKO, MŮJ DOMOV.  Navštívit můžete také Templářský sklípek s rytířskou hernou, ale i krásnou vyhlídka z 60 metrů vysoké zámecké věže či Akvárium řeky Bečvy.

Vsetínský zámek je otevřen každý den mimo pondělí od 9 do 17 hodin.

 

HVĚZDÁRNA Vsetín

Pátek 18. prosince, od 17 do 19 hodin: Pravidelné VEČERNÍ ASTRONOMICKÉ POZOROVÁNÍUpozorňujeme, že veškerá pozorování probíhají pouze za vhodných podmínek.

Pondělí 21. prosince, od 16.30 hodin: MIMOŘÁDNÉ POZOROVÁNÍ – VELKÁ KONJUNKCE JUPITERU A SATURNU. Využijte možnost sledovat patrně nejvzácnější vesmírný úkaz 21. století nazývaný Velká konjunkce Jupiteru se Saturnem prostřednictvím velkých hvězdárenských dalekohledů. Tak výrazné přiblížení obou planet bylo naposledy možno spatřit před 794 lety. Pozorování bude doplněno o zajímavý výklad pracovníků hvězdárny, kteří Vám mimo jiné vysvětlí, jaká je spojení tohoto úkazu s hvězdou betlémskou a Ježíškem. Vstupné: Děti, mládež a senioři 25 korun, dospělí 40 korun a zvýhodněné rodinné vstupné 70 korun.

Na Hvězdárně Vsetín si můžete v pracovních dnech od 9 do 15 hodin prohlédnout kopuli s dalekohledy a další vnitřní i venkovní prostory, včetně zdejší meteorologické stanice ČHMÚ. Součástí exkurze je i pozorování Slunce.

 

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM

TIP NA VÝLET NA JURKOVIČOVU ROZHLEDNU

Sobota 12. a neděle 13. prosince, od 10 do 16 hodin: ZIMNÍ A VÁNOČNÍ PROHLÍDKY JURKOVIČOVY ROZHLEDNY. Užít si příjemnou procházku a výhled do valašské krajiny nabídne návštěvníkům také mezi vánočními svátky Jurkovičova rozhledna. Otevřeno bude také od neděle 27. prosince do čtvrtku 31. prosince (včetně) od 10 do 16 hodin. Vstupné: Děti do 6 let zdarma, 6 až 18 let 20 korun, dospělí 40 korun, senioři nad 60 let 20 korun a rodinné vstupné 80 korun (rodiče a max. 4 děti)

 

Zpracovala: Mgr. Adéla Kousalová